Puiduturu hinnaülevaade

Juuli 2014

Suur suvi ja puhkused on paljudes saeveskites palkide vastuvõttu limiteerinud või lausa peatanud. Roosiline pole olukord ka paberipuidu ega küttepuidu turul. Lühidalt öeldes, nõudlus ümarpuiduturul on kehvake.

Vähenenud nõudlus on okaspuupalkide hindasid kuuga kuni paari protsendi ulatuses langetanud. Ainuke erand on männipeenpalk, mille hind ei ole möödunud kuuga langenud. Kvartalitaguse ajaga võrreldes on männipalkide hinnad imeväikeses plussis, kuusepalkide hinnad on umbes 4% miinuses. Eelmise aasta juuliga võrreldes on kõikide okaspuupalkide hinnad kasvanud. Lehtpuupalkidest on jätkunud kerge hinnalangus kasepalgil. Ja kuigi kasepaku keskmine hind on jäänud juuni tasemele, on pakku raske müüa, kuna mitmed ostjad on kehtestanud limiidid ja ladudes on piisavad varud. Teistel sortidel on hind jäänud juuni tasemele. Aastataguse ajaga võrreldes on hinnad langenud nii kasepalgil kui -pakul aga ka lepapalgil.

Paberipuiduturul jätkub okaspuupuidu hinna langus (0,9-1,5%) ja kasepuidul kerge tõus (1,1%). Väikese tõusu on teinud ka haavapuidu hind (1,3%).  Kvartali- ja aastataguse ajaga võrreldes on kõikide sortide hinnad peale kasepaberipuidu kukkunud. Aastaga on kõige rohkem odavnenud kuusepuit (9,6%), samal ajal on kasepuit 9,3% kallinenud.

EMK hinnastatistika järgi on küttepuidu hind kuuga tõusnud 24,26 euroni (kasv 1,6%). Kvartaliga on hind ligi kaks protsenti kukkunud ja aastaga sama palju kasvanud.  TNS Emori  hinnastatistikat saame kasutada ühe kuuse nihkega ja 3 m küttepuidu hind oli juunis 28,83 €/tm, mis tähendab maiga võrreldes ligi 1% langust. Kvartalitaguse ajaga võrreldes on kallinemine olnud enam kui 6% ja 2013. aasta juuniga võrreldes 8,5%.

 

Heiki Hepner

Ülevaade on avaldatud Maalehe Metsalehes.

Hinnad ilma käibemaksuta