Puiduturu hinnaülevaade

November 2012

 

Palgiturul on tunda teatud närvilisust. Rasked varumistingimused, millele on sekundeerinud ka  madalad okaspuupaberipuidu hinnad, on tarnete teostamist pingestanud ja saeveskid on olnud sunnitud hindu hoidma. Eelmise kuuga võrreldes on muutused hindades jäänud alla ühe protsendi. Kui kvartali taguste hindadega võrreldes pole samuti suuri muutusi toimunud, siis aasta taguse ajaga võrreldes on kõige rohkem kallinenud männipalk (5,6%) ja kuusepeenpalk (3,7%). Teiste sortimentide hinnatõus on jäänud alla kahe protsendi.  Ka lehtpuupalkide hindades pole viimase kuuga erilisi muutusi toimunud. Kvartali taguse ajaga on selgelt kallinenud kase jämesortimendid (10-12%). Aasta taguste hindadega võrreldes väärib esile tõstmist kasevineeripaku hinnakasv enam kui 25% võrra, samas kui kasepalk on kallinenud aastaga kõigest pisut üle 4%. Novembri seisuga olid EMK hinnastatistika järgi keskmised tihumeetri hinnad: männipalk 67,25 €,  männipeenpalk 61,42 €, kuusepalk 64 €, kuusepeenpalk 61,83 €, kasepakk 87,28 €, kasepalk 61,56 €, lepapalk 39 €, lepapeenpalk 28 €.

Paberipuiduturul on pisut paranenud kuusepaberipuidu hind (+3%), kuid endiselt jääb see selgelt alla 2,3 protsenti odavnenud haavapaberipuidu hinnale. Haavapaberipuidule on toonud väikese hinnalanguse kaasa mitte Kundasse tarnitava paberipuidu hinna odavnemine vaid keskmisest pisut odavama hinnaga täiendava ostukanali avanemine Läänemaal.  Kvartali taguste hindadega võrreldes on paari protsendi jagu odavnenud männi- ja haavapaberipuit, kasepaberipuit on kallinenud ligi 4% ja kuusepaberipuit ligi 3%. Möödunud aasta sama ajaga võrreldes tasub ära märkida, et aasta tagusele tasemele on jõudnud kasepuidu hind. Haavapuidu hind on aastaga ligi 6% kasvanud, männipuidul 18% ja kuusepuidul ligi 14% aga kahanenud. Novembri seisuga olid keskmised tihumeetri hinnad: männipaberipuit 32,79 €, kuusepaberipuit 30,86 €, kasepaberipuit 39,50 €, haavapaberipuit 32,24 €.

Küttepuidu hind on novembris EMK hinnastatistika järgi oktoobri 7% odavnemisele veel 2% lisaks kukkunud ja tihumeeter maksis 23,50 €. Kvartali taguse ajaga võrreldes on küttepuidu hind kukkunud ligi 9% ja aasta taguse ajaga 12,5%. TNS Emori hinnastatistika järgi on saagimata 3m küttepuidu hind alates veebruarist kuust kuusse kergelt kasvanud. Oktoobris kallines see 0,6% ja jäi tasemele 26,35 €/tm. Lepahalgude hinnad on viimastel kuudel samal tasemel püsinud, kui jätta kõrvale kuivade halgude minimaalne 4 sendine odavnemine. Kuivad halud maksid 37,67 €/rm ja märjad halud 27,92 €/rm. Aasta taguse ajaga võrreldes on lepahalgude hinnad langenud märgatavalt, kuivadel halgudel 22% ja märgadel halgudel 16%.  Hakkpuidu hind (11,08 €/pm³) oli oktoobris sama, mis oli septembris, kuid aastaga on miinuseid kogunenud juba 11,7% jagu.   Kui puitbriketi hind on (132,38 €/t) on kuuga 1,6% tõusnud, siis aasta tagusega ollakse ligi 3% miinuses. Ka graanulite hind (161,43 €/t) oktoobris pisut üle 1% kasvanud, kuid on eelmise aasta sama ajaga samuti väikeses (2%) miinuses.

 

Heiki Hepner

 

Märkused:

Hinnad on ilma käibemaksuta

Hinnaülevaade on avaldatud Maalehe Metsalehes