Puiduturu hinnaülevaade

oktoober 2014

Puiduturul valitseb hetkel teatud ebaselgus, kuhupoole hinnad hakkavad liikuma. Männi- ja kuusepalgi hind on pisut tõusnud tänu ühe valimis oleva ettevõtte kokkuostuhindade tõusule. Peenpalgi hinnad ei ole kuuga muutunud. Kvartalitaguse ajaga võrreldes on okaspuupalkide hinnad muutunud vahemikus -0,2% kuni +1,0%.  2013. aasta septembriga võrreldes on männipalkide hinnad 4-5% kasvanud, kuusepalkide hinnad aga kuni 2% langenud.

Lehtpuupalkide hinnad ei ole möödunud kvartaliga muutunud välja arvatud kasepalk, mis on kolme kuuga kallinenud ligi 5%. Hinnatõusu põhjuseks on ühe suvekuudel puidu kokkuostu katkestanud ettevõtte poolt kasepalgi ostmise uuesti alustamine septembris. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on kasepaku hind 1,2% odavnenud, haavapalgil on  hind 1,2%, kasepalgil 3,2% ja lepapalgil 3,5%  kallinenud.

Paberipuiduturul on huvi okaspuupuidu vastu langemas. Hinnad on kuuga ligi 3% odavnenud. Lehtpuupuidu hind on jäänud sisuliselt pidama septembri tasemele. Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on okaspuupuit enam kui 3% odavnenud, lehtpuupuit seevastu 0,4-0,6% kallinenud. Eelmise aasta oktoobriga võrreldes on ainsana kallinenud kasepuit (ligi 8%). Teised paberipuidu sordid on selgelt odavnenud, kusjuures kuuse- ja männipuit enam kui 10%.

Küttepuit maksis EMK hinnastatistika alusel oktoobris 24,14 €/tm, mis tähendab kuuga 1,7% ja kolme kuuga 0,5% odavnemist. Aastaga on küttepuidu hind 0,7% tõusnud. TNS Emori hinnastatistika alusel oli küttepuidu hind septembris 29,06 €/tm, mis tähendab augustiga võrreldes 0,4% tõusu. Hakkpuidu hind (9,23 €/pm³) on septembrikuuga  7% ja aastaga koguni 14% odavnenud.  Puitgraanulite hind (169,07 €/t) on kuuga ligi 1% kallinenud, kuid aastaga on nad 2,4% odavamaks muutunud. Puitbrikett maksis septembris keskmiselt 140,97 €/t, mis tähendab kuuga 0,6% ja aastaga 4,6% hinna kasvu.

 

Heiki Hepner

Hinnad käibemaksuta

Ülevaade on avaldatud Maalehe Metsalehes.