Puiduturu hinnaülevaade
Veebruar 2012

Jaanuar tõi küll oodatud külma, aga hinnad pigem langesid. Kui jaanuaris okaspuupalkide hinnad kasvasid keskmiselt protsendi jagu, siis veebruaris on pooleteise protsendijagu langenud ning on pisut madalamad kui detsembris. Kase jämesortimentide hinnad püsivad eelmise kuuga võrreldes samal tasemel, aga haavapalgi hinnad on kuuga ligi nelja protsendi jagu kukkunud. Ligi kolme protsendi jagu on odavnenud ka lepapalk. Lepapeenpalk püsib aga samal tasemel mis eelmisel kuul. Keskmised tihumeetri hinnad olid järgmised: männipalk 63,17 €,  männipeenpalk 59,50 €, kuusepalk 61,83 €, kuusepeenpalk 58,79 €, kasepakk 80,05 €, kasepalk 61,67 €, haavapalk 37,00 €, lepapalk 38 €, lepapeenpalk 28 €.

Paberipuidu turul ei ole olukord oluliselt paranenud. FOEX on oma prognoosides pisut positiivsemaks muutunud ja prognoosib okaspuutselluloosi hinna kerget kasvu nüüd juba saabuval kevadel. Männi-, kuuse- ja haavapaberipuidu hinnad püsisid ka veebruaris samal tasemel, mis jaanuaris. Männipaberipuidu keskmine ostuhind on 34 €/tm, kuusepaberipuidul pool eurot kõrgem ja haaval maksis tihumeeter paberipuitu 29,46 €. Ainsana on  hind kasvanud kasepuidul ühe protsendi jagu ning maksis keskmisena 38 €/tm.

Kuni veebruarini oli küttepuidu hind järjest viis kuud kukkunud. Veebruaris on langus peatunud ning küttepuiduhind on jäänud jaanuariga praktiliselt samale tasemele, 25,88 €/tm, püsima. Sama seis on sisuliselt ka TNS Emori hinnastatistika järgi, kus jaanuaris oli keskmine küttepuidu hind 24,76 €/tm, mis on kõigest 0,25% rohkem kui detsembris. Aasta taguse ajaga on aga küttepuit TNS Emori hinnastatistika järgi 3,7% odavnenud. Kui kuivad lepahalud on kuuga 3,6% kallinenud (hind 43,83 €/rm), siis märjad halud vastupidi 1,6% odavnenud (30,65 €/rm). See on talve kohta täiesti normaalne trend. Hakkpuidu hind on kuuga 2,6% võrra kukkunud ning maksis 12,57 €/pm³. Sisuliselt samal tasemel püsib puitbriketi hind (-0,2%, 136,88 €/t). Kui eelmisel kahel kuul pelletid pisut odavnesid, siis nüüd on nende hind natuke kasvanud (0,7%) ja tonn graanuleid maksis jaanuaris 162,86 €.

Kuigi palgi hinnad on pisut langenud, ei ole odavamate sortimentide hinnad rohkem kukkunud. Ilmselt on siin saavutatud teatud miinimumtase, millest enam allapoole palju langeda ei saa. Tähelepanuta ei saa jätta ka seda, et kasvanud on varumishinnad ning alla omahinna ei soovi keegi müüa. Pigem jäetakse siis metsa minemata.

Heiki Hepner

Märkused:
Hinnad on ilma käibemaksuta
Hinnaülevaade on avaldatud Maalehe Metsalehes